ייעוץ ותמיכה

נרגש ומאושר יצא מיכאל מבית היולדות. השמחה הגדולה אפפה את כולו מכף רגל ועד ראש. זה עתה התבשר על לידת ילדו הבכור! הוא לא מוצא את המילים המתאימות להודות לאביו שבשמים.

לפתע, נעמד על עמדו. "לאן בעצם אני הולך עכשיו?" חשב לעצמו. היה זה בוקרו של יום השבת. הרחובות שקטים ושלווים, אי אפשר לנסוע הביתה, ולא לדבר עם אף אחד ממכריו ובני משפחתו. למי יספר את הבשורה המשמחת? איפה יוכל לסעוד סעודת שבת?

רגליו הובילוהו כמו מאליהם, אל ביתו של הגאון רבי אברהם קוגל שליט"א. לשם, אפשר להגיע גם בלי הודעה מראש. הוא מכיר את הבית, בו ביקר בעבר לא פעם ולא פעמיים. שם הוא יתקבל בזרועות פתוחות ובשמחה. אצלם הוא מרגיש בן בית ממש.

המשפחה שלנו

"איננו זוכרים שבת ללא אורחים", נזכרים בני רבי אברהם קוגל, בימי ילדותם. "בבית הורינו, רבי אברהם והרבנית לאה, היו מתארחים יוצאי מדינות חבר העמים, מידי שבת בשבתו. הם לא היו צריכים להודיע, פשוט באו והוכנסו בכבוד מלכים. עד היום מסייעים רבי אברהם וזוגתו לעולים ולעולות בכל דבר נדרש.

שבות עמי הוא הגב שלהם. בשבות עמי מטים אוזן קשבת לכל מצוקותיהם. במצבי שמחה, או חלילה צער, פונים לשבות עמי, שם ישמחו עמם, או ישתתפו בצערם כראוי. שבות עמי, הוא הבית החם של העולים.

"המשפחות ברוסיה אינן מאופיינות ביציבות יתר", מתנסח הרב משה בזהירות. "אברכים רבים שהתחזקו ביהדות ונשארו בארץ, מוצאים את עצמם לבד. חסרי אונים, ללא משפחה תומכת. כמובן, שבמצבים אלו הקושי לשרוד, גדול מאוד. אנחנו משתדלים לתת להם את התחושה של המשפחתיות. לסייע להם בכל החלטה חשובה בחיים, כמו לימודים, עבודה, נישואין, ובחירת מקום מגורים. אנחנו משתדלים לשמור על קשר עם הבוגרים, כאשר נוצר צורך בכך. להתעניין, לשאול, לברר אם דרוש סיוע".

לא עוזבים אותם

בוגרים רבים שכבר זכו להקים בית בישראל, עדיין זקוקים להכוונה ויעוץ. שאלות מעשיות כמו מקום מגורים, או רכישת דירה, לצד שאלות הלכתיות בענייני הבית היהודי וחינוך הילדים.

במיוחד, כאשר ילדי העולים גדלים, וצריך להכניסם למוסדות לימוד, עולה השאלה, לאיזה מוסד חינוכי מומלץ לשלוח אותם? היכן המקום המתאים לחברתם? בכדי לא להפסיד חלילה, את דור ההמשך, אנו עושים כמיטב יכולתינו, בכדי לתת להם את ההכוונה הראויה, להצלחת ילדיהם.

ערבי חגים, הם זמנים לא קלים, עבור רבים מתלמידי שבות עמי, בהווה ובעבר. בשל בדידותם בארץ, ללא קרוב ומודע, לצד המצב הכלכלי הקשה בארץ, מוצאים רבים מעולי רוסיה את עצמם במצוקה קשה מאוד. אנשי שבות עמי לא מזניחים אותם ומעניקים תמיכה וסיוע כספי בעת הצורך. מכתבי התודה הרבים שנערמים על שולחן ההנהלה, לאחר כל חג ומועד, מעידים כאלף עדים על הסיוע החשוב שהגיעה בזמן הנכון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *