ישיבת שבות עמי וכולל אברכים

כמעט כל קבוצת סטודנטים המגיעה ארצה לביקור בן שבועיים, מותירה אחריה תלמיד או שניים שלא רוצים לעזוב. אלו בחורים מעמיקי חשיבה, שמרגישים שאין זה די. אי אפשר לחזור עכשיו לגולה, בלי להתקדם עוד קצת. הם מבקשים ללמוד יהדות, להשתלם במקצועות התורה, להשתלב בין ספסלי בית המדרש ולהפוך לתלמידים מן המנין. בשבות עמי מקבלים אותם בזרועות פתוחות. במיוחד עבורם הוקמה ישיבת שבות עמי, הכוללת תנאי פנימיה.

צוות המוסד

בראשות הישיבה עומד מורינו הגאון הגדול רבי אליעזר קוגל שליט"א. רבינו שליט"א, מסר את נפשו כל ימי חייו למען החדרת יהדות בקרב אחים תועים. דמותו המקרינה ואישיותו המרוממת, משפיעה רבות על האווירה בין כותלי הישיבה ועל אנשי הצוות כולם. עד עצם היום הזה, מגיע מורינו ורבינו שליט"א מידי יום ביומו לישיבה, עוקב אחר התקדמות בני הישיבה, ומקבל אותם לשיחות פרטיות.

בין אנשי הצוות נמנים:
העומדים בראשות הכוללים הם, הגאון רבי אהוד רקובסקי שליט"א והגאון רבי יעקב באום שליט"א. הגאון הגדול רבי משה אלישיב שליט"א, בנו של פוסק הדור, מרן הגרי"ש אלישיב זצוק"ל, המשמש כרב ופוסק בישיבה. הגאון רבי משה אף מקבל פניות של שאלות מסובכות בהלכה מכל רחבי רוסיה. הגאון רבי יעקב שבתי קוגל שליט"א, ר"מ ומשיב בישיבה. הגאון רבי מנחם מנדל הלפרין שליט"א, ר"מ ומשיב בישיבה. הגאון רבי יצחק וייס שליט"א, רב ופוסק. רבי יצחק אף מעביר שעורי הלכה לבית היהודי. הגאון רבי יעקב דוד קוגל שליט"א, מנכ"ל הישיבה, מוסר שיעור שבועי בפרקי אבות. הגאון רבי משה קוגל שליט"א, מוסר שיעורים בגמרא והלכה לתלמידי הישיבה.

הישיבה מעמידה לרשות התלמידים, חדרי פנימיה מסודרים וארוחות עשירות ומזינות, על מנת שיוכלו להתעלות בלימוד התורה בלא דאגות קיום. 

סדר יומם של בני הישיבה

סדר ראשון:

התלמידים לומדים גמרא בעיון, בחברותא עם אברכים מצויינים, שקבלו הדרכה מקצועית בשבות עמי. תלמידים חדשים שעדיין מתקשים ואינם דוברים את השפה העברית, זוכים לשיעור נפרד בשפה הרוסית, השפה המובנת והידידותית בשבילם.

בשעות הצהריים המוקדמות נמסרים שיעורי יהדות, כמו שיעור פרקי אבות, שמוסר הגאון רבי יעקב דוד קוגל שליט"א ומגוון שיעורים בנושאים אקטואליים, פרשת שבוע וספר החינוך.

אחת לחודש מוסר מורינו ורבינו ראש הישיבה שליט"א, שיחת מוסר והשקפה ייחודית. נושאי שיחותיו משתנים מעת לעת ומעשירים את הלב והנשמה. יצויין, כי בתקופה האחרונה קבצה שבות עמי קבוצת עורכים מהשורה הראשונה, לעריכת שיחותיו הרבות של רבינו שליט"א, ובעתיד הקרוב תצא בעז"ה סדרת ספרים של שיעוריו ושיחותיו.

סדר שני:

שיעור א' וב' לומדים גמרא בעיון, הקבוצה הראשונה בשפה הרוסית, והשניה בשפה העברית.

לאחר מכן מתחלקים התלמידים לחברותות, כאשר כל אחד זוכה לקבל אברך מוכשר שישקיע בלימוד עמו.

בסיום הסדר לומדים כולם סדר מוסר מיוחד, המיועד לכלל תלמידי ואברכי הישיבה בקביעות.

סדר שלישי:

לימוד הלכות אקטואליות, כולל הדרכה עבור השבים לחו"ל, לשמש כמורי דרך ומנהיגי קהילות. אחת השאלות הנפוצות בסדר זה היא, איך להתייחס למתפללים השואלים באמצע התפילה, "מה אומרים עכשיו?", כמו שאלות הלכתיות רבות נוספות, בהם נתקלים שליחי שבות עמי, למדינות חבר העמים.

דלתה של ישיבת שבות עמי, סבה על צירה באורח קבע. משך כל השנה פוקדים את היכלה אורחים מזדמנים, אנשי עסקים, או סתם "עמך", שבאים לבקר ולטעום קורטוב יהדות בשביל הנשמה. צוות האברכים של שבות עמי, מקבל כל מבקר בזרועות פתוחות, מעניק לו את מיטב ההסברה, ומכוון אותו בנבכי הדת.

רבים מבוגרי תלמידי הישיבה, שומרים על קשר חם עם המוסדות, גם שנים רבות אחרי שהם עוזבים אותה. הם מתעניינים בקורות הישיבה, ובהתפתחותה המואצת, ושמחים להתעדכן בכל התקדמות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *