מורינו ראש הישיבה שליט"א

ראש הישיבה הגאון הצדיק רבי אליעזר קוגל שליט"א, נולד בשכונת נווה שאנן שבתל אביב בשנת תרפ"ד, לאביו הצדיק רבי צבי קוגל זצ"ל, שעלה מרוסיה. על שם שכונת מגוריו, כונה בילדותו "העילוי מנווה שאנן".

למד בישיבת לומז'א בפתח תקוה, עם מרן שר התורה, הגאון רבי חיים קנייבסקי שליט"א וגדולי תורה רבים נוספים. שם, היה לתלמידו המובהק של המשגיח הגה"צ רבי אליהו דושניצר זצוק"ל. המשגיח נהג להכתיב לו שיחה שבועית באופן אישי. רשימותיו של ראש הישיבה מאותה תקופה, נמצאים כעת בעריכה לקראת הוצאתם לאור עולם.

בשנת תרצ"ז, נישא לרבנית, בת הגה"צ רבי שמואל אהרן יודלביץ' זצוק"ל, חתנו של הגה"צ רבי אריה לוין זצוק"ל. לאחר נישואיו, עבר להתגורר בעיר הקודש ירושלים, בסמוך לחותנו.

בצעירותו, יצק מים על ידי גדולי הדור, מרן החזון איש זצוק"ל ומרן הרב מבריסק זצוק"ל, שחיבבוהו עד מאוד.

בשנות תש"כ, הקים את התנועה להפצת תורה. הארגון, שהיה הראשון מסוגו, פעל ללא לאות להפצת תורה ביישובי הספר. ארגון זה, היה הארגון הראשון שפעל בתחום החזרת יהודים וקירובם לאביהם שבשמים. במסגרת פעילותו של ראש הישיבה בהנהלת הארגון, הקים עולה של תורה, ביישובים רבים מספור, ביניהם: אבן יהודה, בית שמש, בית שאן, דימונה, יוקנעם, ירוחם, מגדל העמק, נוחם, נצרת, קרית-גת, שגב, וזו רשימה אקראית וחלקית בלבד.

בשנת תשמ"א, התבקש ע"י בנו רבי אברהם שליט"א – מייסד הישיבה, לעמוד בראשות ישיבת "שבות עמי". מאז, במשך קרוב לארבעים שנה, מתמסר ראש הישיבה ללא לאות וללא מנוח למען יהדות רוסיה, בכל אונו ומרצו. סובביו מתקשים להאמין כיצד חדשים לבקרים, הוא אוזר חלציו ומפעיל את צוות הישיבה ואת רבניה, למען פעולות נמרצות נוספות לחיזוק יהדות ברית המועצות.

ראש הישיבה, משרידי דור דעה, מוכר כראש מורי דרכה של יהדות רוסיה. הוא מכוון את דרכם של יהודי רוסיה בכל אשר יפנו. בדרכי נועם ובחביבות יתירה, הוא מקבל את התלמידים החל מראשית דרכם ומקרב אותם לדרכי התורה ועבודת ה', ולבו פתוח כאולם לסייע להם בכל קושי המתגלע בפניהם, בגשמיות וברוחניות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *