קהילות בארץ

בשנות התשעים נפתחו שערי הברזל ברוסיה, והחלה עליה המונית ארצה. העולים מלאו את הארץ מצפונה ועד דרומה, בעשרות ישובים וערים בישראל. שבות עמי כבר היה אז, מוכן ומזומן לקבל את העולים. בוגרים רבים שכבר הספיקו ללמוד יהדות ולמלא את כרסם בש"ס ובפוסקים היו כשירים להדריך ולכוון את אחיהם החדשים.

מוקדים מרכזיים

הסיסמא שחרתו מנהלי שבות עמי על דגלם היא, "להגיע לכל דובר רוסית ברחבי הארץ", ופעילותם הנמרצת מנותבת למטרה זו. "חשוב לנו, שכל יהודי רוסי ידע כי יש לו אוזן קשבת. "שבות עמי" מהווה כתובת עבור כל אחד", מצהירים מנהלי המוסדות, הרב יעקב ואחיו הרב משה קוגל.

לא כולם מגיעים בכוחות עצמם, לא כולם יודעים בכלל מה לחפש. לצורך כך הקימו אנשי שבות עמי, רשת ענפה של סניפים  וקהילות ברחבי הארץ, שישמשו מוקד לליכוד הקהילה הרוסית המקומית.

שבות עמי פועלת בין השאר בערים, חיפה, בת ים, פתח תקווה, תל ציון, ביתר עילית ועוד. לכל מקום אליו הם מגיעים, הם מתחילים מיד בפעילות. פעילי שבות עמי לא שוקטים על שמריהם, ודואגים לפעילויות מגוונות סביב השעון. הרצאות, שיעורי תורה, הדרכה למתחזקים ביהדות, שאלות ותשובות בהשקפה וכל דבר נדרש. עולי רוסיה נמשכים למקום, יודעים שכאן הם ירגישו הכי "בבית", כאן יבינו לנפשם. כאן מוגש לכל דורש חומר יהודי בצורה מרתקת.

בגובה העיניים

בשבות עמי חושבים על הכל, ודואגים שעולי רוסיה ירגישו בנוח. אל מוקדי הקהילות בערים השונות, נשלחים מרצים דוברי רוסית, לסדרות של שיעורי תורה והלכה מרתקים.

המשתתפים נהנים מחיי קהילה תוססים, בשילוב תכניות ופעילויות בהתאם לעונות השנה. בערבי חגים נמסרים במרכזים המקומיים, שיחות והרצאות מענייני דיומא, בהם נותנים לעולים רקע על החג המתקרב, מהותו וההלכות הקשורות אליו. לרבים מעולי רוסיה זו הזדמנות נדירה להכיר את הפן המואר והיפה של היהדות. אלמלא שבות עמי, היו העולים נטמעים עמוק בתוך הציבור החילוני, כשהם לא זוכים לשמץ של מושג במהות התורה והמצוות.

המרצים מציעים למעוניינים, ללמוד אתם בחברותא – שיעור אישי עם מוסר השיעור שנערך בימים קבועים מראש. חוויה מענגת ומסקרנת היא עבור הלומדים להתנסות בשיעור תורה אמיתי, לטעום את הטעם הערב ולשאול שאלות מקרוב.

לא מקפחים את הנשים

גם הנשים והבנות יוצאות נשכרות מהפעילות הקהילתית. בשבות עמי דואגים להעניק להן שיעורי קודש והווי רוחני עשיר.

העולות מרוסיה, חשות פעמים רבות בדידות מסוימת. לא קל להיטמע בין התושבים המקומיים, כאשר המבטא והתרבות שונים כל כך. הפעילות הייעודית עבורן, מלכדת אותן ומעניקה תחושת אחדות משפחתית.

הרבנית לאה קוגל תחי' מוסרת שיעורים לנשים, בביתר עילית, בתל ציון וביישובים נוספים בארץ. כמו-כן, זוכות הנשים לשמוע שיעורים מרתקים מהמרצים הרב פוקס, הרב באום ומרצים חשובים נוספים, בענייני חינוך הילדים, שלום בית והלכות מעשיות, עמן צריכות העולות להתמודד מדי יום ביומו.

One thought on “קהילות בארץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *